Merhabalar , sizlere yeni chat odaları sitemiz olan Sohbetsiz.Net ‘de sohbet sitesi kurulumu nasıl olmalı adında bir makale paylaşmak istedim. Sosyal medyanın bilindik çok popüler platformları dışın da artık canlı sohbet siteleri ve kameralı sohbet siteleri çok başka boyutlara taşındı. Bu gelişim içerisin de yazılı chat yerini kaybetmemeli. Sohbet odası kurmak isteyen lakin kararsız kalanlar için veyahut daha kapsamlı bilgiye erişmek isteyenler için faydalanabilecekleri bir açıklama yapmak için makalemizi başlattım.


Sohbet sitesi kurulumu
Sohbet sitesi kurulumu

Dilerseniz bir önceki makalemiz olan https://sohbetsiz.net/sohbet-sizinle-guzel.html sayfamızı ziyaret ederek , sohbet siteleri olarak verdiğimiz hizmetler hakkında da bilgi edinebilirsiniz.


Sohbet sitesi kurulumu için gerekenler


Öncelikle çok detaylandırmadan anlatmaya çalışacağım . Standart işlemleri hızlıca geçelim anlatımımız da ;


  1. Sitenizin adı için domain adresi ( sohbet , geveze , sohbetim , sohbetalemi , lalak , chat, turksohbet, muhabbet gibi gibi ) com /net / org uzantılı bir url adresi almalısınız.
  2. Hosting Shell firması bulup IRC Sohbet sunucunuzu kurdurmalısınız. Almış olduğunuz sohbet domaini üzerine bir irc sohbet ağı kurulmalıdır. IRC tabanlı yazılı sohbet siteleri açmayı hedeflediğinizi baz alarak yazıma devam ediyorum.
  3. Temiz , Hızlı , Size Özel bir sohbet teması almalı yada temişn etmelisiniz. Bura da ki temiz ve özel kelimelerinden kasıt , kodlaması google kriterlerine uygun mobil uyumlu tema ( responsive ) olmasıdır. Sitenizi WordPress olarak kurdurmanızı tavsiye eder kalıcı bağlantılarınızı seo uyumlu olarak ayarlatmanızı tavsiye ederim.

ircd shell hosting
ofs bilisim

IRC Hosting Shell firması tavsiyemiz için TIKLAYINIZ..


Yukarı da bahsi geçen temel unsurların haricin de detaylandırmak gerekirse , irc tabanlı sohbet sunucuları ve sohbet sitesi sahibi olmak cüzi miktarlar ile 1 saatlik bir iş de olabilir , ortalama masraflar ile 3 günlük bir işte.

Bunu şöyle anlatmaya çalışalım , gelip geçici olmamak adına , uzun vadeli ve temeli sağlam olan site isminizi markalaştırmak adına adımlar atmak ekip , tecrübe , araştırma ve geliştirmeye yönelik emek istemektedir. Bu bir saat içerisin de sırf cüzi rakamlar ödeyerek alelade bir chat sitesi açmaktan ibaret olacaktır. Günü birlik başarı elde edebilir , belirli bir kullanıcı kitlesine erişebilirsiniz . Lakin kalıcı , akıcı ve devamlılığa sahip olamayacağınızı garanti edebilirim .

Sohbet sitesi
Sohbet sitesi

Bunun başlıca sebebi rakiplerinizin sizi rahat bırakmayacak olması . Sizin sıralamanız ve popülariteniz arttıkça isminiz bir yerler de duyuldukça rakipleriniz sizi rahatsız etmeye , kendi sohbet mekanlarını güncellemeye ve geliştirmeye başlayacaklardır. Tam da bu kısım da bilginiz , tecrübeniz , ekibiniz , ve kurulum esnasın da doğru tercihler yapıp yapmadığınız sizi n gidişatınızı belirleyecek başlıca unsurlardır.

Mobil sohbet

Kurmuş olacağınız sitenizin mobil sohbet uyumlu olması çok önemlidir. Zira günümüz de en çok talep mobil kullanıcılar tarafından gelmektedir. Sohbet girişlerinizin mobil sohbet uyumlu applet ile desteklenmesi şarttır. Ayrıca SSL sertifikasına sahip bir site kurmanızı öneririz. Https protokolü üzerine kurulu siteler google tarafından güvenli site olarak algılanmaktadır. Bunun için mobil sohbet appletinizin SSL desteği olması önemlidir.

SSL uyumlu Mobil sohbet applet için Sohbetalemi.Net sitesine giriş yaptığınız da bunun bir örneğini görebilirsiniz.

Sohbet sitesi isminize ait mIRC Script

IRC Sohbet ağlarına giriş için bilgisayar kullanıcıları halen ilk tercih olarak mIRC Script seçmektedir. mIRC Sohbet scriptleri site isminize ait özel olarka yapılır sa bu da sohbet sitesi adınızı duyurmakta fayda sağlayacaktır.